تیلوز (Tylose) چیست؟

تیلوز نوعی غلظت دهنده ی سلولزی به شکل پودر سفید از خانواده‌ی اترهای غیر یونی بوده که از سلولز طبیعی به دست می‌آید. این سلولز از گیاهان و تنه‌ی درختان مختلف حاصل شده و می‌توان گفت که تیلوز نوعی ماده‌ی طبیعی، غیر سمی و بی‌خطر است. این ماده قابلیت اشتعال پذیری بالایی داشته و در صورت اضافه شده به محلول‌های مختلف، باعث ایجاد ویسکوزیته در محصولات می‌گردد و دارای خواص چسبندگی، غلیظت دهندگی، امولسیون، سوسپانسیون (تعلیق) و پراکنده کنندگی دارد.
کاربرد
1. تولید محصولات آرایشی – بهداشتی
این ترکیب در محصولات مراقبت شخصی و لوازم بهداشتی مانند محصولات مراقبت از مو، مراقبت از پوست و بهداشت دهان و دندان استفاده می شود. در محصولات آرایشی مانند پودر، سایه چشم و ریمل مژه و ابرو نیز این ترکیب بکار می رود. این ماده باعث بهبود ثبات فوم اصلاح و چسبندگی کرم ها شده و به عنوان یک مکمل فیزیولوژیکی بی ضرر به دلیل حجم دهندگی، خواص تثبیت کننده و سازگاری بالا با دیگر مواد خام مانند سورفکتانت ها در تولید لوازم آرایشی کاربرد دارد.
2. در صنایع نفت و گاز
این ترکیب در صنعت نفت و گاز برای کاربردهای مختلف مانند اصلاح رئولوژی در مایعات حفاری و تکمیل چاه های نفت و گاز طبیعی استفاده می شود. این ماده با ویژگی هایی که دارد می تواند به افزایش میزان حفاری و افزایش تولید نفت کمک کرده و سازگاری خوبی با سایر مواد شیمیایی مورد استفاده دارد.
3. در سرامیک سازی
این ترکیب در صنایع سرامیک سازی در مخلوط اکستروژن متالورژی سرامیکی و پودر، به عنوان اصلاح رئولوژیک و نگهدارنده آب استفاده می شود. قدرت اتصال بالای آن نقش مهمی در خشک کردن داشته و با اکثر افزودنی های دیگر مانند دیسپرس کننده ها، پلاستیسایزر ها و سورفکتانت ها قابل اختلاط است.
4. در ساختمان سازی
این ماده برای لایه گذاری کاشی ها و همچنین به عنوان چسب و ترمیم قطعات در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.
5. کاربردهای چشمی
محلولهای هایپرملوز به عنوان یک جایگزین نیمه سنتتیک برای اشک چشم استفاده می شوند. ساختار مولکولی این داروها براساس یک ترکیب سلولوئیدی پایه بسیار محلول در آب است. گزارش شده است که ویژگی های سلولوییدی این ترکیب پس از حل شدن در آب ، به وضوح بینایی کمک می کند.
افزایش هیپروملوز منجر به طولانی شدن مدت زمان روانکاری در قرنیه می شود که از نظر تئوری منجر به کاهش تحریک چشم ، به ویژه در مناطق خشک ، خانه یا محیط کار می شود. ثابت شده است که محلول ۲٪ هیپروملوز در حین جراحی برای کمک به محافظت از قرنیه و حین جراحی اوربیت استفاده می شود.
6. مواد افزودنی / قرص
علاوه بر استفاده در مایعات چشمی، از هیپروملوز به عنوان ماده کمکی در فرمولاسیون قرص خوراکی و کپسول استفاده شده است، جایی که بسته به درجه به عنوان ماده آزاد کننده کنترل شده عمل می کند تا انتشار یک ترکیب دارویی در دستگاه گوارش را به تأخیر بیندازد. این ترکیب همچنین به عنوان اتصال دهنده و به عنوان جزئی از پوشش های قرص استفاده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/chemadi2/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221