ایران و آذربایجان قصد دارند به‌زودی چندین قرارداد انرژی امضاء کنند که شامل توسعه مشترک یک میدان نفتی در دریای خزر هم می‌شود.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اس پی گلوبال پلتس، جواد اوجی، وزیر نفت ایران اعلام کرد ایران و آذربایجان که هر دو عضو ائتلاف اوپک پلاس هستند، قصد دارند به‌زودی چندین قرارداد انرژی امضاء کنند که شامل توسعه مشترک یک میدان نفتی در دریای خزر هم می‌شود.

وزیر نفت ایران اظهار داشت گفت‌وگوهای اولیه در مورد یک قرارداد گاز با آذربایجان، مبادله گاز از کشورهای همسایه آذربایجان، انتقال گاز به نخجوان و توسعه میادین نفتی در دریای خزر انجام‌شده است.

منطقه نخجوان آذربایجان که بین ارمنستان، ایران و ترکیه قرار گرفته است، طبق یک قرارداد در 2004 از ایران‌گاز دریافت می‌کند و در ازای آن باکو به شهر آستارای ایران گاز می‌فرستد.

اوجی تاکید کرد ایران امیدوار است این گفتگوها به توسعه همکاری در زمینه نفت و گاز و توسعه میادین نفتی 2 کشور بینجامد.

ایران و آذربایجان طی چند سال گذشته همکاری خود در زمینه نفت و گاز را گسترش داده‌ و در  2018 یک یادداشت تفاهم همکاری برای عملیات مشترک در یک میدان نفتی در آب‌های دریای خزر امضا کرده‌اند.

ایران در  2011 کشف 50 تریلیون فوت‌مکعب گاز در  میدان سردار جنگل در دریای خزر را اعلام کرد که بعدها تخمین زده شد حاوی 2 میلیارد بشکه نفت هم هست.

آذربایجان انتظار دارد تولید گاز خود را 47٫5 میلیارد مترمکعب برای مصرف داخلی و صادرات، تا 2025 افزایش دهد.

تولید گاز آذربایجان در سال گذشته میلادی به 37 میلیارد مترمکعب می‌رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/chemadi2/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221