ایزوپروپیل الکل (Isopropyl Alcohol) چیست؟

ایروپروپیل الکل مایعی است از خانواده الکل ها با فرمول C3H8O. این حلال شیمیایی بی رنگ است با بویی تند و قوی و به شدت قابل اشتعال می باشد. این ماده نقطه جوش پایینی دارد که منجر به تبخیر پذیری سریع آن با سرعت زیاد خواهد شد. ایزوپروپیل الکل در آب، اتانول، اتر و کلروفرم انحلال پذیر است. همچنین در اتیل سلولز، پلی وینیل بوتیرال، بسیاری از روغن ها، آلکالوئید ها و رزین های طبیعی قابل حل است. در محلول های دارای نمک نامحلول است. بر خلاف اتانول یا متانول، ایزوپروپانول را می توان از محلول های آبی با اضافه کردن یک نمک مانند کلرید سدیم، سولفات سدیم، و یا هرکدام از نمک های معدنی دیگر جدا نمود. طی این فرآیند ایزوپروپیل الکل در یک لایه مجزا روی محلول آب و نمک جدا می شود.
کاربرد
ایزو پروپیل الکل به عنوان یک محصول میانی از کاربرد وسیعی در صنایع مختلف برخوردار است. با این حال حوزه های کلان مصرف این ماده عمدتاً در چهار بخش کاربرد های حلالی، تولید مواد شیمیایی میانی، مصارف پزشکی و تولید استون تقسیم بندی می گردند.
کاربرد ایزوپروپانول به عنوان حلال طیف گسترده ای از محصولات را در بر می گیرد. اهم این موارد عبارتند از اسپری های مو، دارو های پاک کننده کف، واکس های کفش، حشره کش ها، روغن ها، شیشه پاک کن ها، واکس ها و پولیش ها، رنگ ها، مواد حشره کش و گندزدا ها، لوازم آرایشی، لوسیون ها، عطریات، شامپو ها، تمیزکننده های پوست، لاک ها، روغن های بچه و کرم پوست.
استفاده از ایزو پروپیل الکل در صنعت چاپ بسیار رایج است زیرا باعث کاهش دمای آب در دستگاه های چاپ می شود. همچنین به علت سرعت تبخیر بالا، موجب خشک شدن سریع سطوح چاپ شده می گردد.
خواض ضد باکتری ایزوپروپانول آن را به یک ضدعفونی کننده موثر برای تمیز کردن سطوح تبدیل می کند. به همین علت در بیمارستان و آزمایشگاه ها به عنوان ضدعفونی کردن سطوح، تصفیه کننده، مایع تمیز کننده دست و ماده ضد عفونی کننده پوست قبل از جراحی ها استفاده شود. همچنین به عنوان تمیز کننده زخم های جزئی استفاده می‌شود.
علاوه بر موارد ذکر شده می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:
– به عنوان حلال در برخی واکنش های شیمیایی و آزمایشات بیولوژیکی
– به عنوان حلال برای رزین و استر های سلولز
– به عنوان حلال به خصوص برای حل کردن روغن ها ،حلال برای روکش ها
– در فرآیند تخمیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/chemadi2/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221